کد خبر: ۱۰۷۳۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۸
سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ی کشورمان به نیویورک و سخنان و مصاحبه های وی با انتقادها و حاشیه هایی همراه بوده است؛ حاشیه هایی که روزنامه های ایران جوانب گوناگون آن را منعکس کرده اند.
سفر ظریف در صدر تیم مذاکره کننده ی ایران به منظور شرکت در نشست یک ماهه «بازنگری معاهده ی منع گسترش سلاح های هسته یی» به نیویورک با نقدها، انتقادها و سر و صداهایی همراه بوده است. 2 مصاحبه ی جنجالی و خبرساز با «چارلی رز» مجری برجسته ی شبکه ی «پی بی اس نیوز» آمریکا و دیگری با کاربران شبکه های مجازی در دانشگاه نیویورک به رویداد خبرساز پایان هفته ی گذشته مبدل شدند. ضمن این که جدال توییتری با «تام کانن» سناتور تندرو جمهوری خواه نیز بر حواشی این رویداد اضافه شد.

این رویداد به ویژه پاسخ ظریف به چارلی رز در مورد پرسشش در باره ی مسایل داخلی ایران، در فضای مجازی و نیز نزد روزنامه نگاران کشورمان در خارج و در داخل با واکنش های گوناگونی همراه بوده است. رصد برخی از روزنامه های امروز یکشنبه سیزدهم اردیبهشت تصویر بهتری از واکنش ها به این رویداد را ارایه می کند.

روزنامه ی «جام جم» از جمله روزنامه هایی بود که گزارش نخست خود را به این موضوع اختصاص داد. روزنامه ی وابسته به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی با عنوان «آخر هفته پرحاشیه ظریف» نوشت: همزمان با ادامه مذاکرات هسته ای در نیویورک و مصاحبه ها و سخنرانی هایی که وزیر خارجه کشورمان برای روشنگری افکار عمومی درباره فعالیت های هسته ای کشورمان دارد، برخی منتقدان در روزهای اخیر در داخل و خارج، حاشیه هایی برای محمدجواد ظریف ایجاد کردند که باعث شد وی برای رفع این حواشی و تبیین دیدگاه های خود چند بار به فضای مجازی بیاید و به مخاطبان در این فضا گزارش دهد.

جام جم به بیان ابعاد رویداد تازه اشاره کرد و در کنار این حاشیه سازی ها از دروغ پردازی رسانه ی مصری در ارتباط با روابط ایران و رژیم صهیونیستی پرده برداشت و نوشت: موضوع دیگری که در روزهای اخیر، حاشیه هایی برای ظریف ایجاد کرد بخشی از مصاحبه یکی از شبکه های خارجی با او بود. ظریف در این گفت وگو در پاسخ به سوال مربوط به گفت وگوی ایران با رژیم صهیونیستی، تنها به یک کلمه «نه» اکتفا کرد اما پس از آن یک سایت مصری، برای فضاسازی داخلی، این پاسخ را به معنای آمادگی ایران برای مذاکره با رژیم اسراییل معرفی کرد و در داخل کشور نیز برخی به آن پرداختند. این ادعای رسانه مصری، موضوعی بود که علاوه بر ظریف از سوی دفتر حفاظت منافع ایران در مصر نیز تکذیب شد.

روزنامه ی «ایران» هم در گزارش خود با عنوان «روز خبرساز ظریف» این سخنان وزیر امور خارجه را در صفحه ی نخست خود برجسته سازی کرد: «18 ماه را هدر ندادیم که فقط یک کاغذ را آماده کنیم». «ماده کافی برای ساخت هشت بمب را داشتیم اما بمب نساختیم». «پیام فیس بوکی ظریف به منتقدان».

روزنامه ی «ابتکار» نیز در گزارشی با عنوان «Zarif is Typing…» از «ابهام زدایی وزیر امور خارجه درباره مذاکرات در شبکه های اجتماعی» گفت و در تفسیر حاشیه های به وجود آمده درباره سخنان تازه ی ظریف نوشت: ظریف روزهای دشواری را در مواجهه با افکار عمومی سپری می کند. از یک سو به منتقدان داخلی پاسخ می دهد از طرف دیگر دوباره با «جان کاتن» سناتور آمریکایی وارد مجادله شده است. اظهارات وزیر امورخارجه کشورمان در خلال مصاحبه با رسانه های آمریکایی واکنش های زیادی به همراه داشت. برخی از او دفـــاع و بــرخی دیگر ظریف را به دروغ گویی متهم می کنند.

برخی کارشناسان معتقدند ظریف طی یک سال گذشته با موفقیت هایی که در روند مذاکرات هسته ای ایران با 6 کشور به دست آورده به عنوان یکی از وزیران محبوب در میان جوانان شناخته می شود. با این حال اظهارات او در نیویورک بخصوص قضاوت در مورد مسایل داخلی، انتقادات زیادی برای او به همراه داشته است. ظریف از این هجمه ها گلایه کرده و گفته همواره به آزادی و نقد احترام گذاشته و از انتقاد نسبت به اندیشه ها، گفته ها و عملکرد خود از کلاس درس تا صحنه سیاست خارجی استقبال کرده است. ولی همواره گفته که نقد در یک جامعه سالم باید 2 ضابطه داشته باشد: انصاف و رعایت مصالح ملی.

در همین حال روزنامه ی «آرمان» از «مصایب آقای دیپلمات» سخن به میان آورد و نوشت: آقای دیپلمات بازهم در کانون توجهات است. مردی که از همه ابزارهای ممکن برای پیشبرد دیپلماسی بهره می گیرد و از ابتدای کارش نشان داده که روی دیپلماسی عمومی و ابزارهای رسانه ای معطوف به آن و بهره گیری از تکنولوژی های نوین ارتباطی و شبکه های اجتماعی حساب ویژه ای باز کرده است؛ از پست های فیس بوکی تا پیام تصویری و بالاخره مصاحبه های چالشی با رسانه های غربی.

ظریف در 2 جبهه داخلی و خارجی لحظه ای و لمحه ای آرام نمی نشیند و خود به قلب ماجرا می رود تا توازنی مثبت را ایجاد و در راستای پیشبرد اهداف دستگاه دیپلماسی در چالش سخت، مذاکرات هسته ای دست بالا را مهیا کند. بدیهی است مبارزه طلبی و تکاپوی تمام عیار به موازات فایده های بسیارش گاه چالش هایی را نیز به همراه داشته و حواشی ای را رقم زده است که البته این اصطکاک ها نیز با مدیریت ظریف در مسیر هدف کلی قرار گرفته و قطعه ای از جورچین (پازل) دیپلماسی ظریف برای مدیریت افکار عمومی می شود.

«رضا رییسی» نویسنده ی روزنامه ی آرمان در این مطلب به تحلیل و حمایت از واکنش ظریف به «تام کاتن» (سناتور جمهوری خواه و نویسنده ی نامه ی 47 سناتور به مسوولان ایران) پرداخت و نوشت: پاسخی که در اوج هوشمندی تفاوت یک دیپلمات کارکشته و یک تندروی جنگ طلب را نشان داده و در افکار عمومی آمریکا جلوه گر ادب و متانت ایرانی بود و بازهم برگ برنده یی برای دیپلماتی که با پاتک های بجا و بموقع مخالفان را آچمز و انگشت به دهان می کند.

روزنامه ی «آفتاب یزد» از دریچه یی دیگر به این موضوع پرداخت. «سید علی رضا کریمی» در سرمقاله ی این روزنامه با عنوان «ظریف نمی تواند تمام مشکلات کشور را حل کند» شخصیت و ویژگی ظریف را مورد بررسی و سنجش قرار داد. نویسنده با بیان این که بی انصافی است محمدجواد ظریف را «گل سرسبد کابینه حسن روحانی» ننامیم، همانند گذشته ظریف را با «محمد مصدق» مقایسه کرد.

این روزنامه از واکنش های صورت گرفته نسبت به سخنان وزیر امور خارجه انتقاد کرد و نوشت: برخی محافل و شبکه های اجتماعی با مورد اشاره قرار دادن جمله ای از ظریف در یک مصاحبه خارجی او را به دروغگویی متهم نموده اند. در حقیقت درحالی که تا چندی پیش در همین محافل ظریف همانند فرشته در عرش بود امروز در قعر جهنم قرار دارد و بایستی مورد لعن و نفرین قرار گیرد! آن ماجرا تایید مجدد این نکته تکراری است که صفر و صدی هستیم ؛ با یک غوره سردی می کنیم و با یک مویز گرمی. برایمان مهم هم نیست که چگونه با این افکار سطحی و دمدستی مان خوبها و خوبی هایمان لگدمال و تخریب می شود.

کریمی در ادامه با اشاره به این که « ظریف وزیر خارجه کشورمان است و بایستی سطح توقعاتمان در چارچوب اختیارات وی باشد» تاکید کرد: از آنجایی که محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید است در خارج از کشور نماینده رسمی نظام جمهوری اسلامی است و بایستی ارزش های همین نظام را تبلیغ نماید.

این روزنامه در عین حال نوشت: شاید اگر ظریف در زمینه سیاست داخلی تبحر بیشتری داشت به راحتی می توانست به سلامت از کنار پرسش چالشی خبرنگار مشهور آمریکایی عبور کند. همان طور که خود ظریف در انتقاد فیس بوکی اش مطرح کرده دیدگاه های وی در زمینه های مختلف مشخص و مبرهن است. پس به نظر می رسد نباید در این موقعیت حساس و همزمان با دلواپسان دروغین به او تاخت.

در همین راستا «قانون» نیز در مطلبی با عنوان «مراقب ظریف باشیم» ضمن اشاره به «گسست و دو دستگی» بوجود آمده در «جامعه مدنی» ایران به دلیل اظهارات ظریف درباره وضعیت داخلی ایران، بر ضرورت حمایت از ظریف و جلوگیری از تخریب وی تاکید کرد.

«مریم قربانی فر» در بخشی از این مطلب نوشت: ظریف خود نیز به خوبی می داندکه نباید افکارعمومی رای دهندگان وهمراهان خود را از دست دهد و به همراهی آنان (که شاید تنها یاران وی نیز باشند) نیاز مبرم دارد و نشان روشن این آگاهی پاسخ و توضیحات وی درصفحه فیس بوک وی است. افکار عمومی وفعالان مدنی وسیاسی ایران بزرگ ترین یاران ظریف هستندو وظیفه این گروه مراقبت از ظریف است. مراقبت ازظریف تا به عنوان چشم سوم کنار وی قرار بگیرند تا ازمسیر صحیح خارج نشود و از سویی بایدوظیفه مراقبت و حراست ازوزیری که حالا به سرمایه ملی ایرانیان تبدیل شده است برای خود لازم بدانند. حمله به ظریف در این شرایط اتفاقی خلاف مصالح ملی است که تنها آب به آسیاب دشمنان خارجی و دلواپسان داخلی می ریزد.

شماری از صاحبنظران به درستی باور دارند که وزیر امور خارجه می توانست در پاسخ به پرسش چارلی رز در مورد وضع روزنامه نگاران، پاسخ دیپلماتیک بدهد یا پاسخ آن پرسش را به سخنگوی دیگر نهادها و اگذار کند. در مجموع، هرچند شماری از کاربران فضای مجازی انتقادهایی را بر سخنان چند روز گذشته ی ظریف وارد می دانند اما نقش حامیان وی به مراتب پررنگ تر از منتقدان است. البته باید این را نیز در نظر داشت که وزیر امور خارجه ی ایران بیش از هر مسوول عالی رتبه ی دیگر جمهوری اسلامی ایران، شخصیتی رسانه یی است و از همان آغاز به کار خود نشان داد که روی دیپلماسی عمومی و ابزارهای رسانه یی معطوف به آن و بهره گیری از فناوری های نوین ارتباطی و شبکه های اجتماعی حساب ویژه یی باز کرده است. بنابراین در کنار اهمیت فزاینده ی مصاحبه ها و تاثیر آن در فضای افکار عمومی آمریکا طبیعی است که چنین واکنش هایی از جانب منتقدان و مخالفان صورت گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری