کد خبر: ۱۰۷۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
به گزارش اعتدال، تابناک نوشت: کیفیت دوربین گوشی­ های هوشمند یکی از مهم­ترین معیارهای انتخاب گوشی مناسب است. با پیشرفت فناوری دوربین­ های دیجیتال و گسترش شبکه­ های اجتماعی چندرسانه ­ای همچون اینستاگرام، بسیاری از افراد ترجیح می­ دهند دوربین گوشیشان تصاویر با کیفیتی ضبط کند، اما آیا همه چیز در «مگاپیکسل» خلاصه می­شود؟
مگاپیکسل­ اصلی­ترین روشی است که سازندگان گوشی­ های هوشمند برای قانع کردن خریداران درباره کیفیت دوربین دستگاه مورد نظرشان به کار می­ گیرند و این که اغلب مردم هم تصور می ­کنند مگاپیکسل بالاتر به معنای کیفیت بهتر است، قابل درک است. در واقع، به لحاظ نظری هم پیکسل­ های بیشتر باید به تصاویر باکیفیت­ تر منجر شوند، اما آیا این تمام ماجرا است؟

پیکسل­ ها بر توانایی سنسور دوربین در ضبط نور متکی هستند. هرچه سنسور بزرگ­تر باشد، میتواند پیکسل ­های بیشتری را پشتیبانی کند که اغلب به تصاویر بهتر و شاداب­ تر منجر می­ شود.

اما هرچه پیکسل­ های بیشتری به سنسور اضافه شوند، باید کوچک­­تر نیز شوند و هرچه پیکسل­ ها کوچک­ تر شوند نور کمتری را می ­توانند ضبط کنند که این مسئله به تصاویری «نویز»دار و سایه ­دار منجر می­ شود که از شادابی لازم برخوردار نیستند.

یک راه برای غلبه کردن بر این مشکل باز نگه داشتن طولانی­ تر دیافراگم دوربین است تا نور کافی جذب شود، اما این راه حل نیز با مشکل بلوری شدن تصویر و کاهش کیفیت آن، به ویژه در شرایط کم نور، همراه است. ضمن این که به جز LG G4، گوشی­ های هوشمند امکان کنترل دیافراگم را ندارند.

در عین حال، اگر پیکسل­ ها خیلی بزرگ باشند هم لزوما تصویر حاصل شده به همان اندازه باکیفیت نخواهد بود. این همان مسئله ­ای است که در مورد دوربین 4 اولتراپیکسل HTC ONE M8 صادق است (4 اولتراپیکسل در واقع دوربینی 4 مگاپیکسلی با پیکسل­ هایی بزرگ­تر از حد معمول است). تصاویر گرفته شده با چنین دوربینی معمولا به عکس ­های خوب «بوکه» (افکت مات در نواحی خارج از فوکوس، به خصوص در مورد پرتوهای نور) و نسبتا خوب در شرایط نور کم منجر می­شود، اما وضوح و شادابی عکس کاهش پیدا می­ کند، چرا که 4 مگاپیکسل برای ضبط جزئیات دقیق­تر ناکافی است. به همین دلیل نیز HTC اولتراپیکسل را کنار گذاشت و در HTC One M9 از مگاپیکسل معمول استفاده کرد.

به این ترتیب، سازندگان گوشی­ های هوشمند مجبورند برای فراهم کردن یک دوربین خوب، ترکیبی مناسب از اندازه سنسور و پیکسل­ ها را در نظر بگیرند.

برای نمونه، دوربین آیفون 6 دارای سنسور 1/2.2 اینچ و 8 مگاپیکسل است، در حالی که گلکسی اس6 سنسور بزرگ­تر 1/1.9 اینچ با 16 مگاپیکسل دارد.

به زبان ساده، هر دو گوشی دوربین­ هایی بسیار شبیه به هم دارند که از روش­ها و اجزاء متفاوتی برای دستیابی به نتیجه یکسان استفاده می­ کنند.

بنابراین، هنگام خرید گوشی هوشمند تنها به مگاپیکسل آن توجه نکنید و انتظار نداشته باشید دوربین 12 مگاپیکسلی یک گوشی میان ­رده بهتر از دوربین 8 مگاپیکسلی یک گوشی گران قیمت باشد.

در واقع هرچه قدر پول بدهید، همان قدر عکس های باکیفیت خواهید داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری