کد خبر: ۱۰۴۰۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۹
رییس دولت یازدهم فن خطابه را به خوبی می داند ، شمرده و در عین حال صریح صحبت می کند ، بارها ثابت کرده است که تعارف ندارد به خصوص در دفاع از تیم هسته اش و جواب دادن به برخی از دلواپسی های همیشگی دلواپسان.
رییس دولت یازدهم فن خطابه را به خوبی می داند ، شمرده و در عین حال صریح صحبت می کند ، بارها ثابت کرده است که تعارف ندارد به خصوص در دفاع از تیم هسته اش و جواب دادن به برخی از دلواپسی های همیشگی دلواپسان.

در سالی که گذشت ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مقام رییس جمهور به همایش ها و مراسم های مختلف دعوت شد ، به سفرهای داخلی و خارجی رفت و از این فرصت ها برای بیان دیدگاه های دولت خود در ارتباط با مسائل مهم داخلی و بین المللی بهره برد و گاه در این مراسم ها اظهاراتی مطرح کرد که باعث بحث های دنباله داری شد.

این سخنان که بیشتر معطوف به دو حوزه فرهنگ و مذاکرات هسته ای است همواره با نقدها، موافقت ها و تحلیل های بعضا متفاوتی همراه بوده است.

سفر روحانی به قم

با شناسنامه حرف بزنید/ صاحبان فرهنگ ما نیاز به گشت ارشاد ندارند


حسن روحانی در آئین افتتاح بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران « 9 اردیبهشت سال 93 » اولین سخنرانی جنجالی خود درسال 93 را انجام داد؛ او در این مراسم در حالی که به نظر می رسید دل پری از برخی که بعضا به جای نقد اقدام به تخریب دولت می کنند دارد، خطاب به این دسته از منتقدان گفت : با شناسنامه حرف بزنید و بگویید از کجا و وابسته به کدام جناح هستید؟

روحانی در این سخنرانی با تاکید بر این‌که دولت به دنبال سانسور دولتی نیست، تصریح کرد: همانطور که می‌بینید امروز بیشترین نقد در جامعه نسبت به دولت و دولتمردان می‌شود و من افتخار می‌کنم که این دولت شرایطی را به وجود آورده تا همه به راحتی حرف بزنند، نقد کنند و سخن بگویند که گاهی از کاه کوه می‌سازند.

وی اضافه کرد: نقد حق مردم و همه گروه‌ها است، چه اقلیت و چه اکثریت اما آن چه که پسندیده نیست این است که با پول و بیت‌المال مردم کسی بخواهد دولتی را که منتخب مردم است و با رای اکثریت مردم شروع به کار کرده به جای نقد، تخریب کند و این چیزی است که دولت نمی‌پسندد، بنابراین ما از همه می‌خواهیم با شناسنامه حرف بزنند و بگویند از کجا و وابسته به کدام جناح هستند. با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران. راه ملت ایران روشن است.

رییس دولت دهم در این مراسم همچنین با تقبیح سانسور در عرصه فرهنگ و هنر اظهار کرد: صاحبان فرهنگ ما نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند. آنها باید بگذرند و عبور و تماشا کنند، دیگران را ارشاد کنند و این‌ها احترام فرهنگ، دین و جامعه را به خوبی حفظ می‌کنند.

نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد /فتح خرمشهر پشت قباله هیچ کس و هیچ نهادی نیست

حجت الاسلام المسلمین روحانی در همایش بیمه سلامت همگانی که در سوم خردادماه در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود، یکی از مهم ترین سخنان خود در سال 93 را بیان کرد ، سخنانی که باعث شد برخی در بیان نقد آن برآیند ،گرچه از دیگر سو این اظهارات روحانی مورد تایید و حمایت برخی از حوزویان ، اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی قرار گرفت .

روحانی در بخشی صحبت های خود در این مراسم با تاکید بر این که نباید مردم را بیهوده و بدون جهت نگران کرد و باید بگذاریم مردم راحت باشند، گفت: اینقدر در زندگی مردم مداخله نکنید، ولو به خاطر دلسوزی؛ بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد.پیامبر (ص) شلاق در دست نداشت، پیامبر (ص) بشیر و نذیر بود و ما نیز باید بشیر و نذیر باشیم. همه باید کاری کنیم که آرامش در جامعه حاکم باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: دعواهای گروهی و جناحی یک حدی از آن بد نیست. من در مورد این مسائل تعبیر نمک را به کار نمی‌برم، تعبیر فلفل را به کار می‌بریم. وجود فلفل یک مقدارش مشکلی ندارد، ولی وقتی همه غذا پر از فلفل شود داد آدمی در می‌آید.

رییس جمهور در این مراسم با اشاره تلویحی به تلاش برخی از افراد جهت مصادره کردن شهدا و هشت سال دفاع مقدس در جهت اهداف و نیات سیاسی و جناحی خود اظهار کرد : فتح خرمشهر پشت قباله هیچ کس و هیچ نهادی نیست. پشت قباله ی ملت ایران است.

دیدار روحانی با علما، ایثارگران و نخبگان‎

عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خورند در حالی که نه می‌دانند،‌ دین چیست و نه آخرت


روحانی 7 روز بعد از سخنرانی بحث برانگیز خود در مورد این که نباید در زندگی خصوص مردم دخالت کرد و نمی توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد علارغم برخی از واکنش ها و مخالفت ها بار دیگر بر این دیدگاه خود در جمع کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد.

رییس جمهور در این دیدار که به مناسبت روز جهانی محیط زیست انجام می شد ، در قسمتی از سخنان خود با بیان این‌که بعضی بیکار هستند و دچار توهمات می‌شوند، خاطرنشان کرد: عده‌ای مدام غصه دین و آخرت مردم را می‌خورند در حالی که نه می‌دانند،‌ دین چیست و نه آخرت. اما همیشه غصه آخرت را می خورند.

چطور می‌شود که در برخی از موارد بیل به کمر اصل برائت می خورد / یک قوه قضائیه بیشتر نداریم

روحانی که در روز شنبه 31 خرداد به دعوت آیت الله آملی لاریجانی در همایش قوه قضائیه شرکت کرده بود سخنان مهمی را در مورد اهمیت استقلال قضات بیان کرد و در بخشی از سخنرانی خود با اشاره تلویحی به اجرا نشدن اصل برائت در برخی از قضاوت ها و تایید صلاحیت ها توسط برخی از دستگاه ها و نهادهای مسوول اظهار کرد: چطور می‌شود که در برخی از موارد این اصل تضعیف می‌شود و بیل به کمر آن می‌خورد.

روحانی در این مراسم با تاکید بر استقلال قوه قضائیه و قضات، اظهار کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند به قاضی فشار بیاورد. هیچ گروه فشاری حق ندارد به دادگاه و قاضی فشار وارد کند؛ نه به قاضی و نه حتی به کادر اداری.

وی افزود :ملت ایران و دولت مبنا و احساسش این است که در کشور، یک قوه قضائیه بیشتر نداریم. ما یک قوه قضائیه در کاخ دادگستری نداریم و یک قوه قضائیه دیگر در خیابان. ما یک قوه قضائیه داریم و دولت و ملت از آن حمایت می‌کند.

رییس دولت یازدهم ادامه داد :جناح‌ها و گروه‌های سیاسی حق سخن گفتن و نقد دارند اما نمی‌توانند حکم صادر کنند. اینکه هر کسی در گوشه‌ای بنشیند و فکر کند می‌تواند حکم صادر کند، اشتباه است. حکم قضایی یک جا صادر می‌شود و آن هم در دادگستری و دادگاه عادلانه و صالحه است.

رئیس‌جمهور در همین راستا تاکید کرد: به غیر از مواردی که دادگاه صالحه طرف را مجرم می‌داند، اصل برائت در همه‌جا جاری است. چطور می‌شود که در برخی از موارد این اصل تضعیف می‌شود و بیل به کمر آن می‌خورد؟ هیچ‌کس حق ندارد برای فرد، گروه یا حزب دیگری حکمی صادر کند. افراد می‌توانند حرف بزنند اما حکم را فقط باید محکمه صالحه صادر کند؛ آن هم در چارچوب قانون.

به جهنم که می لرزید / عده ای بزدل سیاسی هستند


در سال 93 به مرور به هر میزان که انتقادات دلواپسان از مذاکرات و تیم مذاکره کننده هسته ای که رهبر معظم انقلاب از آنها به عنوان افرادی دلسوز ، امین و فرزندان انقلاب یاد کرده اند ، افزایش پیدا می کرد؛ روحانی نیز در بیان انتقاد از این دسته از منتقدان مذاکرات هسته ای صریح تر می شد چنانچه که درهمایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور«20 مرداد » اظهار کرد: یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم!؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی ، با انتقاد شدید از ترویج ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی در دنیا، گفت: در داخل کشور نیز برخی به دنبال تعامل‌هراسی و مذاکره‌هراسی هستند و به محض اینکه صحبت از مذاکرات پیش می‌آید می‌گویند ما هراس داریم؛ در حالی که باید گفت که ما در استدلال قوی هستیم.

وی در این مراسم که اعضای تیم مذاکره کننده ی هسته ای کشورمان نیز در آن حضور داشتند، ادامه داد: کسانی که امروز در رأس وزارت امور خارجه قرار دارند جزو برترین‌ دیپلمات‌های جهانی هستند نه فقط در سطح منطقه. بروید صورت مذاکرات سالیان گذشته را بخوانید. از بس دیدم برخی هراسان زندگی می‌کنند و دیگران را نیز چنین می‌بینند؛ همچنان که گفته‌اند کافر همه را به کیش خود پندارد، ناچار شدم بخش‌هایی از صورت مذاکرات خود با مقامات خارجی را در کتاب هسته ای چاپ کنم تا آن را ببینند.

نفت را بردند ،خوردند و ملت ایران را دور زدند


همواره سفر های استانی فرصت خوبی برای روسای جمهور بوده که با حضور در بین قشرهای مختلف مردم به تبین دیدگاه ها و مواضع دولت خود در ارتباط با مسائل مهم داخلی و خارجی بپردازند که قطعا رییس دولت یازدهم نیز از این قاعده مستثنی نیست .

روحانی در 16 مردادماه سال جاری در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری با انتقاد تلویحی از تفکیک جنسیتی که در آن ایام به بحث روز تبدیل شده بود، در بخشی از سخنان خود ضمن انتقاد شدید از سوءمدیریت‌های فراوانی که در سال‌های قبل صورت گرفته به دفاع از سلامت اقتصادی دولت خود پرداخت.

وی در این جلسه اظهار کرد : در دولت تدبیر و امید فرقی بین این طایفه و آن طایفه، مذهب و مرد و زن وجود ندارد و هرکس شایسته‌تر است کار را بر دوش بگیرد. مگر می‌شود 50 درصد جامعه ما یعنی زنان به بهانه‌های مختلف به کار گرفته نشوند. زن‌های ما اهل عفافند و این جامعه اسلامی و اخلاقی است و زنان ما پیشتاز اخلاق هستند.

روحانی با انتقاد شدید از سوءمدیریت‌های فراوان در سال‌های قبل، گفت: با بی‌عقلی‌ها چه کردیم؟ می‌گویند "چه دارد آن کسی که عقل ندارد و چه ندارد آن کسی که عقل دارد؟" با بی‌عقلی‌ها کاری کردند که آنها بیایند و نفت ما را تحریم کنند. اقتصاد مقاومتی برای این است که هیچ ابرقدرتی هوس تحریم به سرش نزند و این کار شدنی است.

وی با اشاره به برخی از پرونده های فساد اقتصادی اخیر از جمله پرونده بابک زنجانی افزود :تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای و بردند و خوردند و ملت ایران را دور زدند. بازی‌هایی که برخی این روزها درمی‌آورند و می‌گویند فلان‌جا رانت شد، برای پوشاندن این رسوایی‌ها است. ما قصد دعوا با کسی نداریم ولی مردم باید بدانند در سال‌های گذشته چه بر سر آنها گذشته است.

اجلاس روز جهانی مسجد با حضور حسن روحانی

آیا راه ایجاد عفاف ون است؟


ریس دولت دهم که در آستانه تولد امام رضا (ع) و در جریان هشتمین سفر استانی خود به استان خراسان رضوی سفر کرده در 16 شهریورماه سال 93 در جمع نخبگان این استان که طی چند سال گذشته برخی از مسوولان آن بارها از حضور و فعالیت گشت ارشاد حمایت کرده اند ، اظهار کرد : با ون و سرباز فرهنگ درست نمی شود .

روحانی در بخشی از سخنان خود با بیان این‌که وظیفه نخبگان حل معضلات جامعه مثل عبور از رکود و بازگرداندن رفاه، نشاط و امید به جامعه و تعالی اخلاق است، اظهار کرد: با ون و سرباز فرهنگ درست نمی‌شود. ارتقاء فرهنگ به عهده علما، بزرگان، حوزه‌ها و اساتید است. آیا راه ایجاد عفاف ون است؟ خود بانوان که از فرهیختگان جامعه هستند راه استقرار عفاف و حجاب را بلد نیستند؟ اینها روش و تحقیق می‌خواهد.

وی همچنین افزود: ما نباید اگر کاری را انجام دادیم و از آن نتیجه‌ای نگرفتیم آن را دوباره تکرار کنیم، بلکه باید آن را اصلاح کنیم و راه علمی برای ارتقاء اخلاق و نشاط پیدا کنیم. عده‌ای می‌گویند باید دختر و پسر را جدا کنیم. در اول انقلاب فردی می‌گفت که باید برای این‌که زن و مرد در کنار هم در پیاده‌رو راه نروند در آنجا دیوار بکشیم. پس ما گفتیم که این دیوار کوتاه باشد تا بتوانیم افراد را پیدا کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: عده‌ای در اول انقلاب به دنبال ایجاد دیوار در کلاس‌ها برای جدایی دخترها و پسرها بودند که امام (ره) وقتی متوجه این مسأله شد بسیار عصبانی شد. به نظر من این بحث‌ها سخیف کردن دین اسلام است. دین ما دین مشکلات و سختی‌ها نیست و این‌همه پیچیدگی ندارد. ما باید راه‌حل درست و علمی پیدا کنیم. همه حجاب و عفاف را دوست دارند، زیرا حجاب موجب استحکام خانواده‌ها می‌شود. قرآن نیز فلسفه حجاب را تأمین امنیت می‌داند و این راه تأمین امنیت باید به وسیله عالمان و فرهیختگان پیدا شود.

آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست/ دولت یازدهم دولت مظلومی است

حسن روحانی در 21 مردادماه در همایش "تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود "، دربخشی از سخنرانی خود براساس تاکیدات قبلیش مبنی بر این که" در کنار چرخیدن سانتریفیوژ ها باید چرخ های اقتصادی مملکت و چرخ زندگی مردم هم بچرخد "خطاب به برخی از افراد که به ظاهر نگران روند مذاکرات هسته ای و امتیاردادن تیم ایرانی به طرف غربی هستند، گفت : آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست.

رییس جمهور در این همایش با بیان این که بسیاری از آنچه امروز به عنوان مشکلات اقتصادی وارث آن هستیم، ارث تحمیلی سال‌های قبل به ما است ، اظهار کرد : دولت یازدهم با ارث‌هایی که از سال‌های گذشته به آن رسیده است، دولت مظلومی است و مظلوم‌تر از دولت، مردم نجیب و شریف ایران هستند که چه بار سنگینی را در زندگی روزمره خود و خانواده خود بر دوش گرفته‌اند و تحمل کرده‌اند.

وی افزود :دنیای سیاست نه عصای موسی و معجزه دارد و نه درهای آن برای همیشه بسته است، باید تدبیر و همفکری کنیم و معضلات اقتصادی را یکی پس از دیگری حل کنیم و موانع را از پیش پا برداریم.

وی در بخشی از سخنان خود به موضوع مذاکرات و توافق نامه ژنو نیز اشاره کرد و گفت :آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، بلکه آرمان به مغز و قلب و اراده ما وصل است.

بورسیه و ما ادراک البورسیه / در امور امنیت ملی متخصصم


رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ، در 15 مهرماه سال جاری مانند سال گذشته پس از بازگشت از شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به دانشگاه تهران رفت و در مراسم نمادین بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز سال تحصیلی جدید شرکت کرد .

حسن روحانی در حالی به جمع دانشگاهیان رفت که در پی افشای بورسیه های غیرقانونی در دولت گذشته توسط برخی از مقامات وزارت علوم و استیضاح فرجی دانا ازسوی مجلس این وزارت خانه به سرپرستی محمدعلی نجفی اداره می شد .

رئیس جمهور دربخشی از سخنان خود در این مراسم موضوع استیضاح وزیر علوم را مورد توجه قرار داد و گفت: البته حق مجلس شورای اسلامی است که اگر خواست تحت عنوان استیضاح رای دهد، اما ما هم نمی‌توانیم تاسف خود را از این که یک وزیر دانشمند، اخلاقی و انقلابی را از دست داده‌ایم، ابراز نکنیم. وقتی آن همه اساتید دانشگاه برای من نامه می‌نویسند که آقای دکتر فرجی دانا شایستگی دارد من با فشار این و آن حاضر شوم که به او بگویم استعفا دهد؟‌این با اخلاق و چارچوبی که این دولت به مردم قول داده انطباق پیدا نمی‌کند.

وی با بیان این که در طول یک سال ما 4 وزیر و سرپرست را تجربه کردیم افزود: از آقای میلی منفرد خواهش کردیم که مسئولیت وزارت علوم را بپذیرند دیدیم که مجلس شورای اسلامی نپسندید، اشکال ندارد. از آقای توفیقی خواهش کردیم که سرپرستی را به عهده بگیرند از یمین و یسار به ما فشار آمد که او را معرفی نکنید ، گفتیم اهلا و سهلا سر فرود آوردیم برای این که دانشگاه و کشور آرام باشد، آقای دکتر فرجی دانا رای آوردیم و ایشان شروع به کار کرد که بورسیه و ما ادراک البورسیه .

روحانی به اشاره به نگاه امنیتی که در کشور برای ارتباط و تعامل با دانشگاه ها و اساتید خارجی وجود دارد،اظهار کرد : عده‌ای می‌گویند اگر با اساتید خارج تماس داشته باشید، ممکن است یکی از آنها جاسوس در بیاید . دست بردارید از این بهانه‌جویی‌ها . لااقل این رئیس جمهور در امنیت ملی متخصص است حتی اگر در موضوع دیگری تخصص نداشته باشد. البته ما باید احتیاط و مراقبت داشته باشیم اما لازم است تا اساتید خارجی به کشور ما بیایند و اساتید مابه خارج بروند و حتی یک دانشگاه ایجاد کنیم که زبانش زبان انگلیسی باشد تا بتوان از این طریق دانشجوی خارجی جذب کرد.

جلسه صندوق توسعه ملی به ریاست حسن روحانی

دیوار دولت فعلا" از همه کوتاه‌تر است / از گوجه فرنگی تا مسائل هسته ای دولت را نقد می کنند


16 آذر ماه روز پرمشغله ای برای رییس دولت بود او در ابتدا به مجلس رفت و بعد از ارائه لایحه بودجه سال 94 به مجلس ،به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه علوم پزشکی ایران رفت و به دانشجویان قول داد که بر سر عهدی که با آنها بسته است ؛با قوت خواهد ایستاد.

روحانی که تازه 11 روز بود ، پنجمین وزیر پیشنهادیش برای وزارت علوم توانسته بود از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد در بخشی از سخنان خود در جمع دانشجویان اظهار کرد :دانشجو باید منتقد،‌دیده‌بان و ناظر باشد. اگر نگذاشتند دانشجو انتقاد کند، لااقل نسبت به دولت انتقاد کند. دیوار دولت فعلا" از همه کوتاه‌تر است. هر کسی به هر بهانه‌ای از گوجه فرنگی گرفته تا مسائل هسته‌ای دولت را نقد می‌کند. دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمندانه افتخار می‌کند، زیرا بدون نقد ما نمی‌توانیم پیشرفت کنیم. انتقاد، علم و پژوهش دو روی یک سکه هستند.

رئیس جمهوربا اشاره به اعتماد نمایندگان مجلس به محمد فرهادی به عنوان وزیر پیشنهادی وزیر علوم در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: اقای فرهادی امروز همان راهی را ادامه می‌دهد که بنا بود میلی منفرد آن را ادمه دهد و نگذاشتند؛ بنا بود دکتر توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند؛ دکتر فرجی دانا آمد و این راه را بر عهده گرفت ، اما ادامه راه برای وی ممکن نشد و همان راه را دکتر نجفی ادامه داد؛ همان راهی را که قرار بود دکتر نیلی احمدآبادی و دکتر دانش آشتیانی ادامه دهند.

روحانی در ادامه خطاب به دانشجویان با تأکید بر این‌که راه و مسیر ما همانی است که از روز نخست به شما وعده دادیم، گفت: عهد ما با شما شکستنی نیست.

روحانی در جمع دانشجویان به مانند چند سخنرانی اخیر خود در صدد جواب به دلواپسی‌های دلواپسانی که از ابتدای آغاز به کار دولت، ساز مخالف را کوک کرده بودند بر آمد و گفت :یک عده تازه به دوران رسیده که ما البته به آنها هم احترام می‌گذاریم نمی‌خواهد نسبت به آینده و ارزش‌های انقلاب و اسلام دل‌نگران باشند.

اگر تفنگ و پول و روزنامه و سایت و تبلیغات همه یک جا جمع شد حتماً فساد است/ می‌ترسم به جایی برسیم که قبح فساد شکسته شود

در حالی که تحلیل گران سیاسی همچنان در حال بحث و گفت وگو در مورد اظهارات رییس دولت یازدهم در روز 16 آذر بودند، حسن روحانی فردای آن روز، در همایش ملی ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد مباحثی را مطرح کرد که ولوله ی جدیدی را در میان رسانه‌ها و سیاسیون انداخت .

رییس جمهور در این سخنرانی با تاکید بر این که باید تجمیع قدرت را از بین ببریم، اظهار کرد: با تجمیع قدرت در یک نهاد فساد درست می‌شود. هر کاری که شما بکنید، اگر تفنگ و پول و روزنامه و سایت و تبلیغات همه یک جا جمع شد حتماً فساد است.

وی افزود :دنیا عقلش رسیده که این قدرت‌ها را تفکیک کرده است. ما در مجلس شورای اسلامی شاید یک سال گرفتار این مساله بودیم و به ما فشار می آوردند که دستگاه اطلاعاتی کشور را به یک نهاد نظامی بدهیم و ما زیر بار نرفتیم. از امام سوال کردیم. امام گفت نه من همچین نظری ندارم و ما یک وزارتخانه درست کردیم با اینکه کار بسیار سختی بود. معانی خاص خودش را داشت. وزارت اطلاعات درست کردیم که مجلس بتواند نظارت بکند و در وزارت اطلاعات گفتیم نیروی مسلح وجود نداشته باشد تا بشود کنترل کرد و الا اگر شما اطلاعات، تفنگ، پول و سرمایه، سایت و روزنامه، خبرگزاری را همه را در یک نهاد جمع کردید، ابوذر و سلمان هم باشد، فاسد می‌شود. کار ما اشکال دارد، ما اشکال را باید رفع کنیم. تجمیع قدرت در یکجا فساد است.

روحانی ادامه داد :من می‌ترسم به جایی برسیم که قبح فساد شکسته شود. خدا نکند آن روز بیاید. قدیم می‌گفتند زیر میزی الان آمده شده روی میزی. باز زیر میزی معنی اش این بود که یک قبحی داشته یعنی زیر انجام می‌گرفت. اگر از زیر میزی شد روی میزی، آن وقت باید چه کرد.

بعد از انتشار این سخنان برخی این گمانه زنی را مطرح کردند که شاید منظور رییس جمهور در این سخنرانی سپاه بوده و خبر از اختلاف بین دولت و سپاه دادند، اما "سرلشکرعزیزجعفری فرمانده سپاه پاسداران "در حاشیه همایش فرماندهان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در‌باره این گمانه‌زنی‌ها اظهار کرد: ما هم در جریان این گمانه‌زنی‌ها قرار گرفته‌ایم اما آنطور که در این خصوص از رییس‌جمهور محترم سوال شده، گفته‌اند که منظور من سپاه نبوده و اظهارات مطرح‌شده معطوف به یک توصیه و تحلیل کلی بوده است.

وی ادامه داد : «آقای رئیس‌جمهور به سپاه اعتماد کامل دارد و رابطه سپاه با ایشان نیز بسیار خوب و براساس حسن اعتماد متقابل است و دشمنان نظام و انقلاب به‌ویژه ضد انقلاب خارج‌نشین نمی‌توانند این رابطه را که از زمان جنگ تحمیلی برقرار شده، تخریب کنند».

از مردم درباره مسایل مهم کشور، همه پرسی کنیم


در نگاهی گذرا به تاریخ انقلاب می بینیم که طی 36 سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد ، سه همه پرسی برگزار شده که اولین همه پرسی درباره نظام جمهوری اسلامی پس از انقلاب در تاریخ یازدهم فروردین 58 و دومین همه پرسی که مربوط به قانون اساسی بود در یازدهم و دوازدهم آذرماه همان سال برگزار شد.سومین همه پرسی نیز برای بازنگری در قانون اساسی در چهارم اردیبهشت ماه سال 68، انجام شد و حال حسن روحانی رئیس جمهوری است که به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی برای اولین بار درخواست برگزاری همه پرسی برای مسائل مهم کشور را کرده است.

او در کنفرانس اقتصاد ایران « 14 دی ماه» در قسمتی از سخنان خود باطرح مقدمه ای این پیشنهاد را مطرح کرد .

وی تصریح کرد:در کشور ما همه شما می‌دانید، که سال‌ها و دهه‌هاست که اقتصاد به سیاست یارانه می‌دهد.می‌گویند یارانه دایمی نمی‌شود یک روزی باید قطع شود. خوب در اینجا هم بیاییم تصمیم بگیریم اقتصاد ما تا چه زمانی به سیاست یارانه بدهد؟ هم به سیاست خارجی و هم به سیاست داخلی یارانه می‌دهد. یک دهه این رابطه را به عکس کنیم. یک دهه امتحان کنیم، از سیاست خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم و ببینیم مردم، زندگی، معیشت و اشتغال‌ جوان‌هایشان چگونه خواهد شد؟ از مردم بپرسیم و سوال کنیم.

روحانی ادامه داد:یکی از اصول قانون اساسی که از روز اول تا الان اجرا نشده است و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی خیلی دلم می‌خواهم شرایطی مهیا شود تا یکبار هم که شده به این اصل قانون اساسی عمل شود،همه پرسی از مردم درباره مسایل مهم کشور است. قانون اساسی به ما می‌گوید در مسایل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای اینکه قانون در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه مستقیم، به آراء عمومی مردم و همه پرسی گذاشته شود.

رییس دولت یازدهم افزود :ما یکبار هم که شده در یک مسأله بسیار مهم، که ممکن است اختلافی هم باشد، از مردم مستقیم بپرسیم. اختلافی بودن مهم نیست، که نظرات همیشه یکسان نیست یکبار آن مورد مهم که برای همه ما اهمیت دارد و در زندگی ما تأثیرگذار است، از مردم مستقیم بپرسیم. مجلس شورای اسلامی سر جای خودش محفوظ است و ما احترام می‌کنیم ، رأی بدهند و قانون تصویب کنند. سالی یکبار، ده سال یکبار، الان ۳۶ سال شده است، یکبار این اصل قانون اساسی اجرا و عمل نشده است.

در حالی رییس جمهور درسخنان خود به مصداقی برای همه پرسی اشاره نکرد و به صورت کلی اعلام کرد که باید از این ظرفیت قانون اساسی استفاده کرد، طرح این پیشنهاد با موافقت ها و مخالفت هایی همراه بود.

حسن روحانی - رییس‌جمهور

ای خدا عقل سالم به بدن سالم بده/ این طرفی‌ها معلوم نیست چه می‌کنند


وزرای خارجه ایران و آمریکا در جریان مذاکرات دوجانبه ی هسته ای در ژنو ،در عصر روز چهارشنبه 21 دی ماه تصمیم گرفتند برای تغییر فضای تنش‌آلود مذاکرات، اتاق مذاکرات را ترک کنند و ادامه گفت‌وگوها را در حالی که در خیابان‌های اطراف هتل قدم می‌زنند، دنبال کنند. گرچه این پیاده‌روی دیپلماتیک با توجه به روابط بیش از سه دهه اخیر ایران و آمریکا، قابل توجه و بی‌سابقه بود ولی در داخل کشور دلواپسان این اقدام ظریف را دستمایه ای برای حمله بیشتر به خود او و تیم مذاکره کننده هسته ای قراردادند چنان چه که در همان ایام 21 نماینده مجلس ، طرح سؤال از ظریف را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند .

گرچه رییس دستگاه دیپلماسی کشور در روز دوشنبه 30 دی‌ماه جمع خبرنگاران توضیحاتی را در مورد پیاده‌روی خود با کری ارائه کند ولی گویی این توضیحات افاقه نکرد و رییس جمهور خود باردیگر در مقام دفاع از تیم مذاکره کننده هسته ای وارد میدان شد .

رییس شورای عالی امنیت ملی در هفتمین جشنواره بین المللی فارابی در11 بهمن ماه در سخنانی گفت :ما دیپلمات‌های بسیار مجربی را در اختیار داریم، اینکه شما می‌بینید یک تیم مذاکراتی ما در برابر ۱+۵ و شش کشور قدرتمند می‌ایستد و حرف می‌زند و حرف حقوقی ، سیاسی و فنی می‌زند، این افتخار برای کشور ما است.

وی به موضوع پیاده روی ظریف و کری اشاره کرد و ادامه داد: ممکن است یکی ایراد بگیرد که تند و کند راه رفت، یکی کتش کج بود، یکی عینکش چه جور بود، اینها که حرف نشد. ما باید به دیپلمات‌های شجاع‌مان افتخار کنیم.تیم مذاکراتی چند روز پیش آمده بود که دوباره می‌خواست برگردد. دیدم که شب و روز دارند تلاش می‌کنند و شجاعانه حرف می‌زنند. تشویق ملی خیلی مؤثر است.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: وقتی رفتیم در میدان، دیگر همه دنیا و دوربین‌ها، زوم کرده و تمام دنیا نگاه می‌کنند. آن طرفی ها برای جمع خودشان کف می‌زنند ولی این طرفی‌ها معلوم نیست چه می‌کنند؟ گاهی برای آن طرفی کف می‌زنند، بعد می‌گوییم برای آن طرفی کف می‌زنید، می‌گویند انتقاد چیز خوبی است. ای خدا عقل سالم به بدن سالم بده.انتقاد که معنایش هو کردن و تهمت و تخریب نیست. معنای انتقاد، راه بهتر نشان دادن است. به نام انتقاد، تخریب، به نام حزب و جناح ضربه زدن بر منافع ملی. جناح و اینها ذیل منافع ملی و مصلحت ملی تعریف می‌شود نه هم‌طراز منافع ملی و بالاسر منافع ملی.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری