کد خبر: ۱۰۳۸۶۴
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۴
احمد مسجد جامعی در نوشتاری 13 مسیر تهرانگردی را برای علاقه‌مندان معرفی کرد:

تهران در عید می شود یک شهر دیگر، از آن شهرهای دیدنی که اگر نبینی اش از کفت رفته است. بدون ترافیک، بدون دویدن های روزانه، بدون مشغله های پی در پی می شود یک شهر صاف و آرام با صدها جاذبه بکر و کشف نشده. نوروز فرصت مناسبی برای دیدن نادیدنی های این شهر است، بنابراین برای نوروز امسال، 13 مسیر دیدنی برای «خوانندگان ایران» پیشنهاد می دهم که شما می توانید برای هر روز یک مسیر جدید انتخاب کرده یا به عبارتی یک کشف تازه داشته باشید.

مسیر اول، بازارچه عبدل آباد

شما می توانید روز اول خود را در منطقه 19 سپری کنید. جایی که بازارچه عبدل آباد در آن قرار دارد و مکان مناسبی برای خرید خانم هاست. البته قیمت اجناس این بازارچه نسبت به بازارهای مشابه کمتر است و از این نظر جای نگرانی وجود ندارد. اگرچه بخشی از این منطقه در طرح های توسعه ای قرار گرفته، اما شما می توانید هنوز آثار باقیمانده از کوره های آجرپزی و دودکش های آجری زیبای قدیمی را که اصطلاحاً میل های آجرپزی خوانده می شوند، ببینید. این میل ها را مرتفع می ساختند تا آلودگی های ناشی از سوخت مازوت، فضای پیرامون را نیالاید. مهم ترین ویژگی منطقه 19 وجود بهشت زهرا(س) است. بنابراین شما می توانید در این روز، مطابق سنت قدیم تهران، به زیارت اهل قبور بروید، از جمله مرقد امام راحل(مرحوم سید احمد خمینی، مرحوم سید محمد باقر سلطانی، مرحوم خدیجه ثقفی، دکتر حسن حبیبی و... ) و شهدا و قطعه هنرمندان(احمد آرام، عبدالحسین زرین کوب، نادر ابراهیمی، طاهر حدیثی، عباس زریاب خویی، حسین ابراهیمی، بابک بیات، سیدحسن حسینی، فرامرز پایور و... ) و قطعه نام آوران(استاد معتمدنژاد، احمد بورقانی، کیوان سپهر، ناصر حجازی، باقر عاقلی و...) و قطعه 72 تن و... البته جدای از بهشت زهرا در تهران گورستان های محلی متعددی وجود دارد که دیدن آنها از گذشته تا به امروز در ایام نوروز معمول بوده است. یعنی تهرانی ها در شادی های خود حتی اموات را فراموش نمی کردند و با رفتن به زیارت قبور و دادن نذورات آنها را شاد می کردند و این اخلاق خوبی است که به یادگار مانده است. نخستین فرودگاه ایران نیز در همین منطقه ساخته شد که هم اکنون در مجموعه بوستان ولایت قرار گرفته است. از این فرودگاه برج مراقبت و آشیانه های آن هنوز باقی است.

مسیر دوم، زندان هارون

بنای سنگی، زیبا و تاریخی مشهور به زندان هارون، باغ انارستان و استخر آب از دیگر نقاط دیدنی برای روز دوم است که در محدوده منطقه 15 واقع شده؛ اما دیدن همه این اماکن دیدنی حداقل یک روز زمان می برد، چون از جاده دور است و باید برای دیدن آنها وقت گذاشت و لذت پیاده روی در تپه ماهورها هم بهره برد. از دیگر اماکن پیشنهادی در این منطقه، فرهنگسرای بزرگ و مجموعه بوستان های آزادگان، پامچال و توسکا اشاره کرد. عمارت زیبا و قدیمی امیرسلیمانی در بوستان آزادگان که در حال حاضر تبدیل به کتابخانه شده است را نیز فراموش نکنید. البته دیدار از بقعه زیبای سید ملک خاتون، تنها حاکم زن آل بویه که با تدبیر خود، محمود غزنوی را از حمله به ری بازداشت، نیز خالی از لطف نیست.

مسیر سوم، چشمه علی

در روز سوم پیشنهاد می کنم دیداری از منطقه 20 و محدوده تاریخی «چشمه علی» داشته باشید؛ جایی که یک حوزه تمدنی محسوب می شود و متعلق به 6 تا 8 هزار سال پیش است. بخشی از حصار و باروی قدیمی ری بازسازی شده و حدود و ثغور آن را نشان می دهد. کتیبه معروف فتحعلی شاه قاجار هم در بالای این چشمه قرار دارد. در قسمت جنوبی چشمه علی نیز قبور تعدادی از هنرمندان نامی کشور همچون میرزاغلامرضا اصفهانی، خطاط معروف دوره قاجار، عبدالغفار نجم الملک، مرحوم باغچه بان، موسس مدرسه ناشنوایان در ایران و... وجود دارد. علاوه بر این در قسمت شرقی مجموعه چشمه علی نیز آثاری از یک بنای قدیمی به نام دژ رشکان قرار دارد که قدمت آن به دوره اشکانیان می رسد. با چند دقیقه پیاده روی می توان به این دژ رسید. کمی آن طرف تر هم بقایای ارگ سلجوقی در دل زمین های زراعی دیده می شود که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست.


امامزاده عبدالله، ابن بابویه، برج طغرل، بی بی زبیده و بی بی شهربانو هم جز مکان های دیدنی و جالب توجه این منطقه محسوب می شوند که دیدن همه آنها قطعاً بیش از یک روز کامل نوروز را می طلبد. البته شما می توانید در کنار بازدید از مکان های مذهبی و تربت پاکان و امامزادگان، سری هم به مزار بزرگانی همچون شیخ صدوق، مرحوم تختی، شیخ رجبعلی خیاط، میرزاده عشقی، شهدای 30 تیر، علی اکبر دهخدا و موذن زاده اردبیلی در ابن بابویه و افرادی چون عماد الکتاب و سید جعفر شهیدی و علی اکبرخان شهنازی در امامزاده عبدالله و هم سری به بیمارستان فیروز آبادی شهرری بزنید و از بیماران دلجویی کنید. من در نوروز امسال به همه مسافران توصیه می کنم که بازدید از بیمارستان ها را هم جزو برنامه های دید و بازدیدشان قرار داده و شادیشان را با بیماران تقسیم کنند.

مسیر چهارم، عبدالعظیم حسنی

پیشنهاد من به شهروندان و سایرمسافران عزیز در تهران برای روز چهارم فروردین، شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)، زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی است. شهروندان می توانند در کنار زیارت؛ اندکی هم بر سنگ قبرها تامل کنند. بسیاری از شخصیت های بزرگ و ارزشمند تاریخی، فرهنگی و ادبی همچون مرحوم میرزا ابوالقاسم کلانتر جد خاندان ثقفی یا مرحوم فلسفی واعظ یا استاد فروزان فر و شهیدان طیب و حاج اسماعیل رضایی و استاد عباس اقبال آشتیانی و مرحوم آقا مجتبی تهرانی(صاحب کتاب خطبه فدک) و... در این مکان مقدس دفن شده اند. از طرفی این روز فرصت مغتنمی برای دیدن موزه ارزشمند حرم است که در آن نسخ قدیمی، قرآن مربوط به قرن هفتم ه. ق، نقاشی های قهوه خانه ای زیبا و سنگ قبرهای مربوط به رجال دوره قاجار و... نگهداری می شود. شاید برای خیلی ها بویژه اهل قلم جالب باشد که بدانند نخستین سند سانسور در ایران مربوط به دوران ناصرالدین شاه است و در این موزه نگهداری می شود. باغ توتی جایی که زمانی پر از درختان توت بوده یکی دیگر از جذابیت های این مجموعه است که هم اکنون قبور زیادی در آن دیده می شود. محل دفن ستارخان نیز در اینجا است. بعد از زیارت، شما می توانید علاوه بر خرید آب نبات قیچی، یکی از پرطرف دارترین سوغاتی های شهرری، سری هم به کبابی ها و قهوه خانه های سنتی و قدیمی معروف آنجا بزنید. بازار معروف ری هم از قدیمی ترین راسته ها است و به صدها سال پیش یعنی دوره صفوی بر می گردد و شما می توانید بازدیدی هم از آنجا داشته باشید. در این بازار با عطاری های قدیمی آشنا خواهید شد که به قول خودشان، نسب به شیخ عطار نیشابوری، صاحب کتاب منطق الطیر، می رسانند و دست کم چند نسلی است که به این شغل مشغول اند.

مسیر پنجم، منطقه دولاب

من به شهروندان پیشنهاد می کنم که حتماً بازدید از منطقه دولاب در منطقه 14 را جزو برنامه های روز پنجم نوروزشان قرار دهند. در اینجا زورخانه، حسینیه و مسجدی بسیار قدیمی با پیشینه تیموری و صفوی وجود دارد که دیدنشان جالب است. علاوه بر این یکی از مکان های دیدنی این منطقه، قبرستان زرتشتی هاست که افرادی چون ارباب کیخسرو شاهرخ(موسس و بنیانگذار کتابخانه مجلس شورای ملی) و ارباب رستم گیو، از سیاستمداران و خیرین زرتشتی هم در آنجا دفن شده اند. البته در منطقه 14، قبرستان های بزرگ دیگری چون قبرستان ارامنه، آشوری ها، روس ها، ایتالیایی ها و لهستانی ها هم قرار دارد. این لهستانی ها در زمان جنگ جهانی دوم به ایران آمده بودند و بعد از مرگ شان همین جا دفن شده اند. جالب اینکه آرامگاه چند تن از فرماندهان بزرگ روس در جنگ جهانی دوم هم در این مجموعه قرار دارد و جدا از شخصیت ها، سنگ قبرها هم جالب و دیدنی است. همچنین شخصیت های معروفی چون کنت دومونت فرت، نخستین رئیس نظمیه در ایران، دکتر کلوکه، پزشک فرانسوی ناصرالدین شاه، نیکلای مارکوف، معمار برجسته دوره پهلوی و... در این مجموعه دفن هستند. از دیگر اماکن پیشنهادی، خانه موزه استادمعین و باغ وثوق الدوله نیز پیشنهاد می شود.

مسیر ششم، بازار تهران

منطقه 12 یکی از نقاط دیدنی و پر جاذبه کلانشهر تهران است، بازار و پیرامون آن سرشار از مکان های دیدنی و تاریخی است. قدیمی ترین سنگ قبر تهران در امامزاده زید بازار قرار دارد که به حدود 900 سال پیش باز می گردد. علاوه بر این بازدید از مساجد تاریخی بازار همچون مسجدجامع، که بخشی از آن آثاری از دوران آل بویه نیز دارد، مسجد سلطانی، مربوط به دوره قاجار، مسجد ترک ها و مدرسه شیخ عبدالحسین که هر دو از ثلث اموال امیرکبیر ساخته شده اند، نیز توصیه می شود. شما می توانید دیدن بازار را به کاخ گلستان وصل کنید. این کاخ به تنهایی بیش از یک روز را برای دیدن آثار هنری و فرهنگی و تاریخی ایرانی و خارجی به خود اختصاص خواهد داد.

مسیر هفتم، میدان حسن آباد

برای روز هفتم من منطقه 11 را به تهرانی های عزیز پیشنهاد می دهم. در این منطقه اماکن دیدنی مثل موزه مقدم، موزه قرآن، میدان حسن آباد قرار گرفته که خود میدان و پیرامون آن حتماً یکی از نقاط جالب توجه خواهد بود. در ادامه هم می توان از مجموعه پارک شهر که قدیمی ترین پارک موجود تهران است، دیدن کنید. علاوه بر فضای سبز زیبای این پارک و چنارهای تنومند آن، موزه صلح، مجموعه آکواریوم، تماشای مجموعه پرندگان و شهربازی پارک نیز از اماکنی است که می توانید به آنها سر بزنید. همچنین رستوران سنتی این پارک، با اجرای زنده موسیقی میزبان خوبی برای ناهار و شام شما خواهد بود.

مسیر هشتم، باغ موزه مینیاتوری

برای این روز منطقه 8 بویژه با آن باغ موزه مینیاتوری معروفش می تواند به یکی از روزهای بی نظیر تبدیل شود. در این باغ موزه 13 بنای تاریخی ثبت شده ایران، مانند تخت جمشید، بازار تاریخی تبریز، میدان نقش جهان اصفهان، زیگورات چغازنبیل و... در ابعاد کوچک ساخته شده است. با اینکه مقیاس های این بنا در ابعاد مینیاتوری است، ولی از لحاظ ظاهر بسیار شبیه به بناهای اصلی هستند. بعد از این بازدید هم می توانید سری به خیابان سی متری نارمک و فروشگاه های آن بزنید و هر چه که لازم دارید از آنجا بخرید. بخشی از بازار قدیمی این محدوده هم به صورت طاقی شکل باقی مانده که با کمی دقت می توانید آن قسمت را هم تماشا کنید و حسرت آن نماها در مقایسه با وضع فعلی را حس کنید.

مسیر نهم، بازارچه تجریش

منطقه یک و شمیرانات تقریباً جزو همان نقاطی است که بیشتر از یک روز وقت می برد. برای همین من به شهروندان عزیز توصیه می کنم که برای این منطقه وقت بیشتری بگذارند. بازارچه تجریش در بیشتر فصول سال دارای میوه ها و سبزیجاتی است که معمولاً در نقاط دیگر کمتر پیدا می شود، فصل بهارش هم که البته مثال زدنی است. کبابی های درکه و دربند هم که به نوبه خودش می تواند روز نوروزی مسافران را دلچسب تر کند. زیارت امامزاده صالح را هم از دست ندهید. باغ موزه هنرهای ایرانی، موزه موسیقی، موزه سینما و خانه موزه دکتر حسابی نیز کمی پایین تر از میدان تجریش واقع شده اند که می توان به آنجا ها هم سر زد. مجموعه کاخ موزه سعدآباد، مجموعه کاخ موزه نیاوران، فرهنگسرای نیاوران، باغ موزه های جماران و کوچه ها و چنارهای زیبای آن، پارک جمشیدیه نیز برای این روز پیشنهاد می شود.

مسیر دهم، باغ موزه قصر

شهر کتاب مرکزی و کارگاه کاشی خاک نگار مقدم که جزو قدیمی ترین ها در حرفه کاشی کاری محسوب می شود، شاید جزو دیدنی های منطقه 7 برای شهروندان تهرانی در ایام نوروز باشد. باغ موزه قصر، موزه رضا عباسی و عمارت بی سیم نیز از مهم ترین مکان هایی است که در این روز می توانید از آنها بازدید کنید، بخصوص توصیه می کنم بازدید از موزه رضا عباسی را فراموش نکنید. در این موزه اشیای بی نظیری از دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام نگهداری می شود که شاید نمونه های آن را در موزه های دیگر پیدا نکنید. در ضمن بعد از خروج از این موزه می توانید به دو سه فروشگاه نزدیک آنجا سری بزنید و سوغاتی شهرهای مختلف ایران مثل قطاب، باقلوا، کلمپه، گز، سوهان و... را بخرید.

مسیر یازدهم، موزه هنرهای معاصر

تهرانی ها می توانند در این روز سری به منطقه 6 بزنند. از نقاط دیدنی این منطقه می توان موزه هنرهای معاصر، موزه فرش، بوستان لاله و بازارچه صنایع دستی کنار این بوستان نام برد. در این منطقه پیاده راه زیبای بلوار کشاورز و بیمارستان ساسان هم قرار دارد که فرصت مناسبی برای پیاده روی و همین طور عیادت از بیماران و جانبازان شیمیایی است.

مسیر دوازدهم، خیابان سی تیر

خیابان سی تیر با محوریت موزه ایران باستان، موزه تاریخ اسلامی، دروازه باغ ملی، موزه ملک، مجموعه ساختمان های کاخ شهربانی و موزه عبرت از دیگر نقاط دیدنی منطقه 12 در این روز محسوب می شود. برای ناهار هم تا دلتان بخواهد رستوران های قدیمی و ناب در مسیرتان قرار گرفته غذاخوری هایی مثل کافه گل رضاییه، رضا لقمه، کافه نادری و... . در این راسته هستند البته آتشکده، موزه ارامنه و کلیساهایش هم قرار دارد که دیدنشان جالب توجه است. برای برنامه عصرگاهی تان هم می توانید از بیماران بیمارستان سینا عیادت کنید.


مسیر دیگرپیشنهادی، محله عودلاجان، امامزاده یحیی و سرای کاظمی یا موزه تهران است. این نقطه نیز جزو اماکن بی نظیر و ناب تهران است. در این مسیر البته نباید دیدن حمام نواب، خانه پروین اعتصامی، مجموعه باغ نگارستان و موزه کمال الملک را از دست داد.

مسیر سیزدهم، پارک جنگلی سرخه حصار

برای روز سیزدهم فروردین یا روز طبیعت هم پیشنهاد من منطقه 13 است. پارک جنگلی سرخه حصار یکی دیگر از نقاط دیدنی و منحصر به فرد تهران است که در شرق منطقه واقع شده و همه جور امکانات رفاهی در آن منظور شده است. در این منطقه همچنین موزه دریایی سپاه پاسداران هم واقع شده که زمانی قصر فرح آباد نامیده می شده، این منطقه مکان مناسبی برای استراحت و تفریح خانوادگی است. این منطقه از نظر فضای زیستی هنوز هم بکر است و در روز می توان حیواناتی چون بز کوهی، روباه و خرگوش و سمور و... را در آن نزدیکی ها دید. علاوه بر این از بنای قصر ییلاقی ناصر الدین شاه که هم اکنون به یکی از ساختمان های بیمارستان شهید لواسانی تبدیل شده دیدن کرد. این بنا، به عمارت یاقوت معروف است و در اطراف آن می توان گونه های گیاهی مختلف و همچنین انواع درختان را مشاهده کرد و از بیماران این بیمارستان هم عیادت کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری