کد خبر: ۱۰۳۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۶
چهارمین دور رایزنی‌های وزرای خارجه ایران و آمریکا و معاونانشان به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، وزیر انرژی آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان سوئیس آغاز شد.
چهارمین دور رایزنی‌های وزرای خارجه ایران و آمریکا و معاونانشان به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، وزیر انرژی آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان سوئیس آغاز شد.

به گزارش فارس از لوزان، در چهارمین روز رایزنی‌های هسته‌ای در لوزان، چهارمین دور رایزنی‌های وزرای خارجه ایران و آمریکا، معاونانشان به همراه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، وزیر انرژی آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل و رئیس هیأت کارشناسی ایران آغاز شد.

صبح امروز نیز صالحی و مونیز به مدت دو ساعت به گفت‌وگو پرداختند و معاونان وزرای خارجه نیز به مدت یک ساعت نشستی دوجانبه داشتند.

قرار بود رایزنی‌ها در سطح وزرای خارجه صبح امروز برگزار شود که به تعویق افتاد و دقایقی قبل آغاز شد.

رایزنی‌ها در این سطح (وزرای خارجه) طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در سه دور برگزار شد و روز یکشنبه نیز صالحی و مونیز به همراه معاونان و همچنین به صورت دوجانبه گفتگو کردند.
دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای از یکشنبه (24 اسفند ماه) در لوزان برپاست و تا جمعه به طول خواهد انجامید.

وزیر خارجه ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران در لوزان درباره حضور دیگر وزرای خارجه١+٥ در این دور از گفت‌وگوها عنوان کرد: ما همه وزرا را دیدیم. وزرای اتحادیه اروپا را در بروکسل ملاقات کردیم. وزیر خارجه چین اخیرا در تهران حضور داشت. وزیر خارجه روسیه را در ژنو ملاقات کردیم. آقای کری در اینجا حضور دارند. در صورتی که نیاز باشد ممکن است که وزرا بیایند، اما بعید می‌دانم برای کاری که الان داریم به حضور دیگر وزرا نیاز باشد.

ظریف گفت: هر زمان که راه‌حل‌ها پیدا شد و شروع شد به رسیدن به توافق، آن وقت شاید نیاز باشد که وزرا حضور داشته باشند. در حال حاضر فکر نمی‌کنم آن زمان الان باشد.
وزیر خارجه تصریح کرد: توافق زمانی خواهد بود که تمام موضوعات به صورت متن مکتوب و به صورت ریز و دقیق تهیه شده باشد و آن وقت توافق خواهیم داشت. من بعید می‌دانم که در فاصله یکی دو روز آینده چنین چیزی رخ دهد.

وی درباره رسیدن به تفاهم سیاسی یا توافق گفت: ما باید به راه حل برسیم. بحث توافق و تفاهم زمانی است که ما این راه حل‌ها را مکتوب کرده باشیم و برای مکتوب کردن راه حل بیشتر به کارشناسان نیاز است تا وزرا.

ظریف خاطرنشان کرد: ما گفته‌ایم باید راه حل‌ها را پیدا کنیم و بعد آن را مکتوب کنیم. این یک کار سیاسی و هم کارشناسی است و الان در این مرحله هستیم.

وزیر خارجه همچنین به خبرنگار فارس گفت: زمان این دور از مذاکرات تا روز جمعه است، ولی اگر نیاز باشد بیشتر هم می‌مانیم.


 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری