کد خبر: ۱۰۳۸۲۸
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
فاصله حرف تا عمل مسوولان و صدمات اجتماعی آن
فرزندان مسوولان کجا هستند، چه می‌کنند، از کجا پول می‌آورند و چطور زندگی می‌کنند، مشکل‌ساز نخواهد بود اگر پاسخ این پرسش‌ها موجب یأس آنان نشود. پرواضح است مردم انتظار ندارند وقتی در سختی روزگار می‌گذرانند و به یادگیری از مردم یمن توصیه می‌شوند، فرزند یک مسوول به خاطر برج‌سازی با سرمایه‌ای که معلوم نیست از کجا آمده، مورد تشویق قرار گیرد؛ مردمی که خسته از تنگناهای زندگی حاضر به پذیرش دشواری‌های مهاجرت شده و در این راه نیز به در بسته می‌خورند، تحمل ندارند که بشنوند دختر رییس‌جمهور در اتریش ساکن است.

از برگزاری همایش «گرگ وال‌استریت» در ترکیه یک هفته می‌گذرد اما فیلم مربوط به ضیافت شام آن تازه مورد توجه قرار گرفته است. دو جوان ایرانی با اشاره به موفقیت‌هایشان در حوزه برج‌سازی مورد تشویق حاضران قرار می‌گیرند و انتشار ویدئوی آن به جای برانگیختن غرور ملی و خرسندی از این نمایش موفقیت، اعتماد عمومی را جریحه‌دار می‌کند. دلیلش نیز نام خانوادگی دو جوان یادشده است یعنی «ولایتی»‌ها.


محمد و علی‌اصغر ولایتی که پدر بزرگوارشان از برجسته‌ترین سیاسیون و مسوولان نظام است؛ همان آقای ولایتی که به ما توصیه می‌کرد «از یمنی‌ها یاد بگیرید که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس، لنگ می‌بندند و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دست‌شان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست اینها عاجز شده‌اند». همان آقای ولایتی که سال قبل وقتی پویش «فرزندت کجاست؟» راه افتاد تا انزجار افکار عمومی را از پدیده آقازادگی به رخ کشد، هیچ توضیحی درباره فرزندانش نداد.


علی‌اکبر ولایتی نگفت اما ماه که پشت ابر نمی‌ماند. همان وقت هم منتقدان پدیده آقازادگی از توجه به آقایان محمد و علی‌اصغر غافل نماندند بنابراین گفته شد که این دو برادر مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت «سیف بنا» هستند؛ شرکتی که در سال ۱۳۸۵ با سرمایه سه میلیارد تومان به ثبت رسید و حدود ۱۴۰۰ نفر پرسنل دارد. این شرکت تا کنون پروژه‌های بزرگی از جمله «پروژه ۲۰۴ واحدی جاسک، مجتمع اداری تجاری فرجام، مجتمع اداری در ترکمنستان، مجتمع مسکونی یاسمن الهیه، شرکت مسکونی شقایق ساری، مجتمع مسکونی کوثر الهیه و…» را اجرا کرده است.

ناگفته نماند که همزمان با پویش «فرزندت کجاست» و انتشار اطلاعات یادشده در فضای مجازی، نام این دو برادر از سایت شرکت سیف بنا پاک شد اما از آنجا که قریب دو سال از آن زمان گذشته و به نوعی آب‌ها از آسیاب افتاده است، نام آنان دوباره در سایت درج و البته تاریخ همکاری آنان ۲۰/۰۱/۹۹ ذکر شده است.آقایان ولایتی در همایش هفته قبل گرگ‌های وال‌استریت نیز به نمایندگی از گروه سیف بنا حضور داشته و به ساخت بیش از ۱۶۰۰ واحد مسکونی در تهران نازیده‌اند. البته فعالیت «سیف بنا» محدود به ساخت‌وساز نیست و گویا شرکت‌های دیگری نیز زیرمجموعه آن بوده و در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و حتی فولاد فعالیت می‌کند.

پدیده حساسیت‌زا

بدیهی است که فرزندان مسوولان نیز مثل هر فرد دیگری در این کشور حق کار و فعالیت و صدالبته حق موفقیت دارند اما این با رانت‌خواری و بهره‌مندی از امتیازات ویژه متفاوت است. اشاره به رانت‌خواری نیز به این معنا نیست که هر آقازاده موفقی به واسطه رانت‌خواری به موفقیت و ثروت و قدرت دست یافته است. ذره‌بین افکار عمومی اما همیشه روی این افراد است و کوچک‌ترین خبری حساسیت‌برانگیز می‌شود. دلیلش نیز روشن است؛ نخست اینکه نبود اعتماد عمومی که خود آفت کج‌رفتاری‌ها و تخلفات آقایان و خانم‌های مسوول است، سبب می‌شود موفقیت هر فردی که پدرش نام و جایگاهی دارد، مصداق رانت‌خواری تلقی شود. 


دوم اینکه آقایان و خانم‌های مسوول با اظهارات و مواضع خود به حساسیت عمومی نسبت به عملکرد و زندگی فرزندان‌شان دامن می‌زنند. مثلا اگر آقای ولایتی به مردم توصیه نمی‌کرد از مردم یمن که لنگ به کمر می‌بندند، یاد بگیرند، کسی ویدئوی کف زدن برای فرزندان برج‌سازش را در شبکه‌های اجتماعی منتشر و در عین حال انتقاد نمی‌کرد. همچنین درباره چگونگی کسب سرمایه لازم برای این کار، ابهامی ایجاد نمی‌شد یا اگر همسر آقای حدادعادل در تشریح دلایل ورود این خانواده به حوزه اداره مدرسه، به نگرانی برای فرزندانش اشاره نمی‌کرد، آن همه حاشیه ساخته نمی‌شد. 


مثلا اگر خانم معصومه ابتکار در اوج جوانی از دیوار سفارت بالا نرفته بود، تحصیل فرزندش در ینگه دنیا توجه کسی را جلب نمی‌کرد. همچنین اگر پسر آقای عارف خود را دارای «ژن خوب» معرفی نمی‌کرد، آن همه انتقاد را به سوی پدر روانه نمی‌کرد. خودکرده را اما تدبیر نیست. آقازادگان محترم و پدران یا مادران‌شان خود مسبب این همه توجه و حساس شدن افکار عمومی هستند؛ اظهاراتی که افکار عمومی را تحریک کرد یا متوجه فاصله حرف و عمل بزرگواران می‌کند، به این زودی‌ها فراموش نمی‌شود. فقط همین نیست و تبعات بسیاری نیز به همراه دارد.
کاهش اعتماد عمومی به مسوولان و ایجاد یا تعمیق شکاف بین مردم و مسوولان در نتیجه همین رفتارها بروز می‌کند.

آسیب آقازاد‌‌گی

حساسیت مردم به اینکه فرزندان مسوولان کجا هستند، چه می‌کنند، از کجا پول می‌آورند و چطور زندگی می‌کنند، مشکل‌ساز نخواهد بود اگر پاسخ این پرسش‌ها موجب یأس آنان نشود. پرواضح است مردم انتظار ندارند وقتی در سختی روزگار می‌گذرانند و به یادگیری از مردم یمن توصیه می‌شوند، فرزند یک مسوول به خاطر برج‌سازی با سرمایه‌ای که معلوم نیست از کجا آمده، مورد تشویق قرار گیرد؛ مردمی که خسته از تنگناهای زندگی حاضر به پذیرش دشواری‌های مهاجرت شده و در این راه نیز به در بسته می‌خورند، تحمل ندارند که بشنوند دختر رییس‌جمهور در اتریش ساکن است.


مردم انتظار ندارند وقتی فرزندان‌شان از نوجوانی کابوس کنکور دارند یا خودشان برای پرداخت شهریه‌های کلان دانشگاه آزاد به سختی می‌افتند، در گزارشی بخوانند که برادرزاده رییس‌جمهور با بورس تحصیلی به لندن رفته و آنجا زندگی می‌کند. مردم آزرده‌خاطر می‌شوند اگر ببینند وقتی سرگرم تحمل هزینه‌های آمریکاستیزی بوده‌اند، دختر آقای حداد و پسر خانم ابتکار و… در آمریکا درس می‌خوانند و زندگی می‌کنند.

بدتر از همه اینکه مردم در همه چیز تردید می‌کنند وقتی می‎بینند اینجا با یک دختر جوان که خواسته در اینستاگرام معروف شود، برخورد می‌شود و پسر فلان مسوول محترم در آن سوی دنیا و از طریق همان اینستاگرام فیلم‌های هنجارشکنانه منتشر می‌کند.

انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
0
2
چه عجب نقد منصفانه از شما خواندیم.
تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
1
2
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
1
2
ولایتی که از خودتونه چرا میزنیدش ، چون مشاوره رهبره؟
پاسخ ها
ذبیح اله قاسمی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
سلام خیلی ها کنار امام علی هم بودند اما دلیل نمیشه هرکس را که کنار رهبر است مصون از پاسخگویی بدانیم سخنی که خود حضرت آقا هم فرمودند
ناشناس
|
-
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
1
2
ایشون نگفتند لنگ بپوشیم و نان خشک بخوریم. فرمودتد لنگ بپوشید و نان خشک بخورید
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
1
2
انسان عاقل همیشه باید حرف مسئولین را برعکس ترجمه کرده و در باره آن فکر کنندچون اگر مسئولین تازه به دوران رسیده با مردم صادق بودندکه وضع جامعه اینطور نمی بود
بنده خدا
|
Russian Federation
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
1
2
همین آقای ولایتی جلوی پرداخت حق التدریس اساتید حق التدریس واحد تهران جنوب را دوسال است گرفته و پرداخت نشده، اساتیدی که درآمدی جز این ندارند.از تابستان 98 تا کنون پرداخت نشده.
در محضر خدا چه جوابی دارد.
مرد هزار شغل
من که ازش نمیگذرم و به خدا واگذارش کردم
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
0
0
علی‌اکبر ولایتی (زاده ۴ تیر ۱۳۲۴، شمیران) سیاستمدار، پزشک، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی ایران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ایران، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، رئیس شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان ایران، سخنگوی جبههٔ متحد اصولگرایان، عضو مجمع جهانی اهل بیت و رئیس بیمارستان مسیح دانشوری است.
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
5
2
ولایتی مرده ولایتی اگه فقظ پولهایی که ازبابت فوق تخصص بودن پزشکی میخواست به املاک تبدیل کنه الان بیشتر تهران مال اون بود اون موقع که ولایتی پزشک بود شما ها چوپانی هم لیاقت نداشتید
پاسخ ها
ذبیح اله قاسمی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
سلام خیلی آدم میخواد همیشه خادم بماند کج روی هایی ایشون داشته است
عتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
2
2
خیلی خوشحال شدم....مطب را خواندم.
ملت خوبی داریم ..خیلی هم مسولین خوبی داریم ...همیشه به فکر مستضعفان هستند....
شب ها بخاطر این ملت خواب آرام ندارند
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
2
4
خلاصه که مردم بد جور فریب خوردند قبل از سال ۵۷
انقلابی که قرار بود فاصله طبقاتی را از بین ببرد ، مردم ایران را سعادتمند بکند ، ببینید چه کرد .
پاسخ ها
ذبیح اله قاسمی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
دوست عزیز سلام انقلاب هدف عالی ومتعالی داشت اما خود ما مردم مسئولان بد انتخاب کردیم انشااله بزودی جولان دادن این نااهلان تمام خواهد شد
ناشناس
|
-
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
1
1
خلایق هرچه لایق. لیاقت این مردم ساده دل و حلال خور همین ریاکاری مسئولین هست و بس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
0
0
حداقل رهبری باید ایشان را از سمت مشاوره خود خلع میکردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
0
0
مگه خدا به داد مردم ایران برسه
نام:
ایمیل:
* نظر: