امروز شنبه 30 تیر 1403

Saturday 20 July 2024

خطر سیل در عید 1403 جدی است! به این استان‌ها سفر نکنید + اسامی

1402/12/28
کد خبر : 23
دسته بندی : ثبت نشده
تعداد بازدید : 270 نفر

چند روزی هست که خاطرات سیل شیراز در نوروز سال 98 در اذهان مردم مرور می‌شود؛ خاطراتی تلخ که البته پیشتر در برخی استان‌ها هم تکرار شده بود مانند سیل 5 فروردین 1388 در قم.

شاید این اولین بار است که اوج سفرهای جاده‌ای سال در ۲۹ اسفند با بزرگ‌ترین پیش‌بینی سیل سال همزمان می‌شود.

 

سازمان هواشناسی برای خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری و کهگیلویه‌وبویراحمد در روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند هشدار قرمز صادر کرده است.

 

احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی‌شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی گستردۀ معابر، سرریز سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خطوط انتقال برق و تخریب سازه‌های موقت و سبک در کمین این استان‌هاست.

بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی بارندگی نقطه‌ای در مناطقی به ۳۰۰ میلیمتر هم خواهد رسید؛ بارندگی چندساعته که در حالت عادی معادل باران ۴ سال برخی از مناطق غربی کشور است!

 

هشدار برای 5 استان

هواشناسی استان خوزستان درباره طغیان رودخانه‌های فصلی و سیلابی شدن مسیل‌ها هشدار داده و استاندار خوزستان تمام مرخصی‌های مدیران و تیم‌های امدادی و ستاد مدیریت بحران را لغو کرده است.هواشناسی ایلام هم درباره سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و امکان سرریز سد ایلام هشدار داده است؛ ایلامی‌ها و مسافران باید در این استان در انتظار رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش بادهای شدید و احتمال ریزش تگرگ باشند.مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری این استان را کانون اصلی بارش‌های این سامانه خوانده و از مسافران خواسته تا از اسکان در کنار مسیل‌ها و رودخانه‌های خودداری کنند؛ بارش‌ها در استان تا اواخر تعطیلات نوروزی همراه با کاهش دما و وزش باد شدید ادامه دارد.

هواشناسی لرستان نیز آبگرفتگی معابر، ایجاد رواناب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و احتمال طغیان برخی رودخانه‌ها را از جمله مخاطرات سامانه بارشی در این استان عنوان کرده و گفته که این شرایط در نیمه جنوبی استان نمود بیشتری خواهد داشت. در این استان هم مرخصی مدیران برای کنترل بحران لغو شده است.هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد درباره شدت بارش‌ها در این استان هشدار داده و اعلام کرده است در یک بازده زمانی کوتاه بارش سنگینی خواهیم داشت؛ شدت بارش‌ها در دیشموک، لنده، مارگون، سی‌سخت و یاسوج متمرکز است و احتمال پر شدن مخازن سد‌های اصلی استان و انجام عملیات رهاسازی آب پشت سد‌ها وجود دارد.این هشدارها فقط از سوی هواشناسی صادر نشده و پلیس هم بازه زمانی ۲۸ اسفند تا اول فروردین را زمان مناسبی برای سفر در بخش‌های غربی کشور نمی‌داند و اعلام کرده که «شرایط مناسب و ایده‌آلی برای سفر» در جاده‌های کشور نخواهیم داشت.


لینک کوتاه :
http://etedaal.ir/article/show/23
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات
جدیدترین اخبار ها
بروزترین اخبار ها
مطالب مرتبط
بیشتر بدانید
بیشتر بدانید
بیشتر بدانید